Amnesti for avsløring av karteller

Foretak som deltar i et kartell, bør selv være først med å avsløre kartellet for Konkurransetilsynet. Da kan foretaket få amnesti for overtredelsesgebyr på inntil 10 prosent av foretakets omsetning, skriver juridisk direktør Jonn Ola Sørensen i et in
Med konkurranseloven av 2004 ble det innført et nytt og strengere sanksjonsregime for brudd på konkurranseloven. Konkurransetilsynet kan nå selv ilegge foretak som bryter forbudene i loven, overtredelsesgebyr på inntil 10 prosent av foretakets omsetning. Samarbeid om priser, anbud og markedsdeling (karteller) er den alvorligste formen for konkurranseskadelig adferd, og overtredelsesgebyr i øverste sjikt er særlig aktuelt for denne typen overtredelser. Reglene om utmåling av overtredelsesgebyr bygger i hovedsak på tilsvarende regler i EU, hvor det er en rekke eksempler på bøter i mange hundre millioners-klassen for slike overtredelser.

Avskrekking
Målet med de nye og strenge reglene om overtredelsesgebyr er selvsagt å avskrekke foretak fra ikke minst å delta i kartellsamarbeid med sine konkurrenter. Dette hjelper imidlertid ikke i forhold til å avdekke eksisterende karteller. For et foretak som allerede deltar i et kartell, kan strenge sanksjonsmuligheter snarere virke som et hinder mot å bryte ut av samarbeidet. Dette medfører også at foretakene gjerne gjør sitt ytterste for at dette ikke skal bli kjent, hvilket gjennomgående gjør det vanskelig for konkurransemyndighetene å avdekke slike forhold. På denne bakgrunn oppstiller konkurranseloven lempningsregler som gjør det mulig å oppnå hel lempning (amnesti) for foretak som avslører et kartell som det selv har deltatt i.

Førstemann vinner
En forutsetning for hel lempning er at det foretaket som vil avsløre et kartell, er det første som fremlegger tilstrekkelige bevis for kartellet overfor Konkurransetilsynet. Alternativt må foretaket fremlegge tilstrekkelig bevis for at Konkurransetilsynet kan få rettens beslutning til bevissikring. Det er altså kun ett foretak som kan oppnå amnesti for overtredelsesgebyr. Det innebærer at ethvert foretak som deltar i et kartell, hele tiden løper den risiko at en annen kartelldeltager avslører kartellet for Konkurransetilsynet først. Det er dermed i foretakets interesse å "løpe" til Konkurransetilsynet før en annen deltager tar den første og eneste plassen for amnesti.

Det er også et vilkår for hel lempning at Konkurransetilsynet ikke allerede var i besittelse av tilstrekkelige bevis for å bevise kartellet eller for å få beslutning om bevissikring. Det vil altså regulært si at det ikke er mulig å oppnå amnesti dersom Konkurransetilsynet først har satt i gang etterforskning. Konkurransetilsynet har alltid prioritert kartellbekjempelse høyt, og vi vil i tiden fremover styrke vår etterforskningsinnsats når det gjelder karteller. Dette gir foretak enda større grunn til først å komme til Konkurransetilsynet med slike saker.

Anonym henvendelse
Dersom et foretak er usikker på om det vil kunne oppnå amnesti, kan det overfor Konkurransetilsynet fremlegge bevisene i anonymisert eller hypotetisk form. På denne måten kan foretaket la være å avsløre seg før det har fått tilbakemelding fra Konkurransetilsynet om at hel lempning vil gis.

Fremlagte bevis som ikke oppfyller vilkårene for lempning kan til og med kreves tilbakelevert. Konkurransetilsynet vil også mer uformelt veilede i spørsmål om lempning.

Selv om foretak i dag har svært god grunn for selv å avsløre karteller før Konkurransetilsynet oppdager det, bør ordningen styrkes med bedre lempningsadgang i forhold til straffesanksjonen. Det er nemlig slik at enkeltpersoner kan straffes for å ha medvirket til kartellet selv om foretaket går fri etter lempningsreglene. Det skal imidlertid bemerkes at individstraff for eksempel ikke er aktuelt for ny ledelse i et foretak, som oppdager at foretaket deltar i et kartell og avslører dette for Konkurransetilsynet. Videre understrekes at tidligere straffesaker har vært foranlediget av anmeldelse fra tilsynet. Konkurransetilsynet er innstilt på å bruke de virkemidler som finnes i forhold til å sikre best mulig beskyttelse for foretak eller personer som avslører karteller som de selv har medvirket til.

Nye regler
Justisdepartementet har for tiden til høring et notat om hurtigere behandling av straffesaker. Her foreslås det blant annet nye regler om straffetilsagn, som vil sikre større grad av forutberegnelighet ved lempning av straff etter straffeloven § 59 annet ledd. Etter Konkurransetilsynets oppfatning bør man imidlertid gå lenger og innføre tilsvarende lempningsprogram for straff som for overtredelsesgebyr ved avsløring av karteller. Dette har Konkurransetilsynet også nylig spilt inn til Fornyings- og administrasjonsdepartementet.

 

Les også:
Konkurransetilsynets temaark om amnesti og lempning for avsløring av karteller

 

Publisert: 12.01.2007 Sist endret: 04.11.2008