Hus til salgs
Fra 1. januar 2010 kan også privatpersoner legge ut boligannonser på nettportaler.

Opplysninger

Kontaktpersoner:
  • Seksjonsleder
    Telefon: 5559 7569
    Mobiltelefon: 4149 9880
    E-post: eist@kt.no


Nettportalene åpnes for private fra 1. januar

Fra 1. januar 2010 er nettportalene pålagt å gi alle mulighet til å annonsere boligen på nett.

Etter forslag fra Konkurransetilsynet ble det i september i år vedtatt en ny forskrift som pålegger nettportalene å gi alle tilgang på ikke-diskriminerende vilkår. Reglene trer i kraft 1. januar 2010, slik at også privatpersoner selv kan legge ut boligannonser.

Tidligere har nettportaler som Finn.no hatt en praksis hvor bare profesjonelle har fått lov å annonsere.

–  Det har hele tiden vært lovlig å selge boligen uten å bruke megler, men boligselgere har vært nødt til å bruke eiendomsmegler eller advokat for å få annonsere på en av nettportalene, sier seksjonsleder Eivind Stage i Konkurransetilsynet. – Forskriften gjør at folk nå får en reell mulighet til å velge om de vil gjøre deler av salgsjobben selv.


–  De nye reglene vil føre til økt konkurranse mot eiendomsmeglere og advokater og større valgfrihet for forbrukerne. Dette kan gi lavere kostnader når en skal selge bolig, noe som vil komme både kjøpere og selgere til gode, sier Stage.

Publisert: 30.12.2009 Sist endret: 30.12.2009